بازسازی اتاق پذیرایی و سالن پذیرایی

بازسازی اتاق پذیرایی و سالن پذیرایی

بازسازی خانه تاثیر مثبتی بر روی روح و روان افراد منزل می گذارد. خانه های قدیمی هرچند در زمان گذشته دارای ظاهر زیبایی بودند اما امروزه با مدل ها و طرح های جدیدی که وارد این حوزه شده، زیبایی و جذابیت خود را از دست داده اند.

در چنین خانه هایی بازسازی پیشنهاد می گردد تا از طرفی زیبایی گذشته به آنها بازگردد و محیطی شاد و روحیه بخشی به ساکنین هدیه داده شود. پذیرایی از قسمت های مهم یک خانه شمرده می شوند که افراد بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می کنند.

با توجه به اهمیت این بخش، قصد داریم تا در مورد بازسازی پذیرایی؛ اتاق و سالن مطالب مهمی را مطرح کنیم که توجه به آنها می تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات مخاطبین باشد.


شرکت بازسازی میچینم با توانایی و مهارت بالایی که از تیم خود انتظار دارد، قادر است تا بازسازی خانه قدیمی و نوسازی ساختمان و بازسازی ویلا قدیمی را انجام دهد. بازسازی آشپزخانه و بازسازی اتاق و پذیرایی از جمله کارهای همیشگی این مجموعه است. برای گرفتن مشاوره های رایگان، با مجموعه میچینم تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید.

در ادامه مطلب به توضیح دقیق و مفصل بازسازی داخلی ساختمان می پردازیم.


بخش های داخلی ساختمان که پذیرایی نیز شامل آن می شود از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. خانه هایی که از مساحت بیشتری برخوردار هستند، پذیرایی بزرگتری دارند. سالن پذیرایی واژه مناسبی است که می توان برای این مکان اطلاق کرد.

در مقابل خانه هایی که مساحت کمتری دارند، طبیعتاً دارای پذیرایی کوچکتری هستند. اتاق پذیرایی اسم مناسبی است که می توان برای این مکان انتخاب کرد. بازسازی در این قسمت ها موجب می گردد تا ظاهر کهنه و قدیمی داخل خانه به ظاهری زیبا و مدرن تبدیل شود.

بازسازی پذیرایی تبهر و مهارت خاصی را می طلبد. پیمانکاران با تجربه در مواجه با چنین پروژه هایی، سعی می کنند تا زیبایی و استحکام را بصورت یکجا در این بخش اعمال کنند. این قسمت دارای جزئیات و ظریف کاری های مختلفی است که لازم دارد تا بصورت دقیق و حساب شده انجام پذیرد.

بازسازی اتاق پذیرایی

ساختمان ها را در یک مساحت مشخص می سازند. میزان بودجه و نیازمندی های کارفرما تعیین می کند که چه مقدار مساحت به آن اختصاص داده شود. در ساختمان های با مساحت کم می توان اتاق پذیرایی نقلی و جمع و جوری در نظر گرفت. در هنگام بازسازی، مساحت اتاق پذیرایی سرعت انجام عملیات بازسازی  را تعیین می کند.

بازسازی این بخش را باید از کجا شروع کرد؟این سوالیست که برای بیشتر کارفرمایان مطرح می گردد. در هنگام بازسازی باید قسمت های مهم و اساسی شناسایی شود و بازسازی را ابتدا از همان قسمت ها شروع کرد. قسمت های مهم این قسمت شامل دیوارها و ستون ها است. البته درب و پنجره نیز از بخش های دیگری شمرده می شوند که در هنگام بازسازی باید به آنها توجه گردد.

پس از بازسازی در مساحت اتاق پذیرایی نباید تغییری ایجاد شود. برخی از کارفرمایان به گمان اینکه می توانند مساحت این قسمت را کمی بزرگتر کنند، اقدام به تغییرات غیرقانونی در این بخش می نمایند. البته این اقدام به خودی خود مشکلی ندارد در صورتی که مجوزهای لازم از شهرداری گرفته شده باشد.

افزایش مساحت از این جهت مشکل دارد که به خودی خود باعث می گردد تا در نقشه خانه تغییری ایجاد شود و تناسب و هماهنگی موجود در نقشه را بهم بریزد. طبق قوانین موجود، تمام بازسازی ها باید مطابق با نقشه اولیه ساختمان باشد و تغییری در آن صورت نگیرد.

بازسازی سالن پذیرایی

بازسازی سالن پذیرایی یک کار پیچیده محسوب می شود و به مهارت بالایی نیاز دارد. کارها در این قسمت باید به گونه ای پیش رود که هماهنگی و تناسب بین بخش های مختلف خانه را بهم نریزد. زمانی که از هماهنگی بین بخش های خانه صحبت می کنیم دقیقاً منظورمان این است که به مقیاس خانه توجه شود و به شکل سابق با در نظرداشت نقشه ساختمان و مقیاس های بکار رفته در آن، کار بازسازی را انجام داد.

پذیرایی از بخش های مهم خانه بشمار می رود که زیبایی و شیک بودن آن، بیانگر سلیقه صاحب خانه است. این بخش از خانه به دلیل مساحت بیشتر آن، هرچقدر منظم و مرتب باشد، بیشتر جلب توجه می کند و میهمانانی که به چنین خانه هایی می روند از اقامت خود لذت می برند و صاحب خانه را تحسین می نمایند.

بازسازی دیوارها و ستون ها، مهم ترین بخش کار را تشکیل می دهد. در بیشتر سالن های پذیرایی، از گچ بری ها و نقوش هنری زیبایی در دیوارها و سقف آن استفاده می کنند. در جریان بازسازی باید به این موارد نیز دقت شود و در صورت آسیب دیدگی، با نمونه های مشابه بازسازی و جایگزین گردد

اصول بازسازی در پذیرایی

بازسازی ساختمان، بخصوص پذیرایی، از یک اصول پذیرفته شده و استاندارد پیروی می کند. تمام اقدامات بازسازی باید به هدف ایجاد تغییرات مثبت باشد. تغییراتی که در قدم نخست نیاز به شناسایی بخش های آسیب دیده دارد.

غیر از مسائل عملی و اقدامات فیزیکی، یکسری کارهای ضروری و پیشنیاز وجود دارد که باید قبل از هرگونه اقدامی انجام شود. در ادامه این مطلب به پیشنیازهای لازم می پردازیم و با آنها آشنا می گردیم. اصول بازسازی باید در اتاق پذیرایی و سالن پذیرایی رعایت گردد.

قوانین بازسازی پذیرایی

انجام هر کاری در ساختمان باید مطابق با قوانین موجود باشد. اقداماتی که بر خلاف ضوابط تشخیص داده شوند، مشمول جریمه می گردند.

در مورد بازسازی پذیرایی باید این نکته را خاطر نشان بسازیم که جابجایی و اضافه یا کم کردن دیوارها مجاز نمی باشد و اگر قرار است تغییرات اساسی در این بخش ها اتفاق بیفتد، حتما قبل از آن مجوزهای قانونی دریافت گردد. قوانین بازسازی در مورد اتاق پذیرایی و سالن پذیرایی صدق می کند.

اصول بازسازی پذیرایی در مرحله تخریب

در مورد تخریب قسمت های مختلف پذیرایی در مطالب فوق به آنها اشاره کردیم، ولی در اینجا قصد داریم تا بصورت اختصاصی در مورد اصول تخریب این بخش ها صحبت کنیم. مهم ترین اصل در تخریب، توجه به بار ساختمان است یعنی یک کارشناس ساختمان باید از محل مورد نظر دیدن کند و بارهای ساختمان را تشخیص دهد و بداند به کدام بخش ها بارهای بیشتری وارد می شود.

بر اساس یافته های خود، می تواند دیوارها را با اتخاذ تدابیر ایمنی کافی، تخریب نماید. تخریب دیوار باید به گونه ای باشد که آسیبی به بخش های دیگر وارد نکند. به دلیل مساحت زیاد سالن های پذیرایی لازم است تا تخریب به گونه اساسی و با اتخاذ تدابیر کافی صورت بگیرد. البته در بازسازی اتاق پذیرایی که مساحت کمتری دارد نیز لازم است تا اصول پذیرفته شده در نظر گرفته شود.

اصول بازسازی پذیرایی در مرحله ساخت

 این مرحله نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. حفظ استحکام و مقاومت خانه در اولویت کاری قرار میگیرد. در مرحله مذکور، اگر لازم شد، باید ستون ها و تیرها تعویض شوند و جای آنها نمونه های سالم و با کیفیت جایگزین گردد.

البته تعویض این بخش ها باید بعد از تایید کارشناس و مهندس پروژه انجام شود. اگر مرحله ساخت را به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم بندی کنیم، درخواهیم یافت که اولویت با بخش های اصلی است زیرا این بخش ها در ارتباط مستقیم با پایداری خانه قرار دارند و سلامت آنها شرط اساسی در طول عمر بنا می باشد.

توجه بیش از حد به بخش های اصلی، نباید باعث غفلت از بخش های فرعی گردد. بخش های فرعی نیز به نوبه خود بیشترین تاثیر را در زیبایی خانه دارند و نیاز است تا در مورد بازسازی آنها نیز برنامه ریزی های لازم صورت بگیرد.

اصول بازسازی پذیرایی در طراحی داخلی

پس از پایان ساخت دیوارها و سایر بخش های تخریب شده، حالا نوبت به طراحی داخلی پذیرایی می رسد. از کچ بری های مخصوصی با نقوش مختلف در دیوارهای بخش های مذکور استفاده می شود. البته مساحت و سایر پارامترهای فضای مورد نظر، در تعیین نقوش کچ بری تاثیر گذار است.

رنگ آمیزی دیوار ها با استفاده از کاغذ دیواری در این مرحله انجام می شود. همواره استفاده از رنگ های شاد در پذیرایی پیشنهاد می گردد. در مورد رنگ آمیزی پذیرایی باید به روانشناسی رنگ ها توجه شود و از نمونه هایی استفاده گردد که باعث ایجاد حس آرامش در فرد شود و تمام دغدغه های ذهنی را از وی دور نماید.

در مورد طراحی داخلی سالن های پذیرایی باید این مطلب را خاطر نشان بسازیم که وجود مساحت بالا در سالن های پذیرایی باعث می گردد تا دست طراح باز تر باشد و المان های خاص و زیبایی را در آن اعمال کند. در مورد طراحی داخلی اتاق پذیرای قضیه فرق می کند و در حد کفایت می توان از المان های مناسب استفاده کرد.

قرارداد بازسازی پذیرایی

برای اینکه بتوان بازسازی را بصورت  معیاری پیش برد، باید آن را به یک شرکت پیمانکاری با تجربه سپرد. چنین شرکت هایی تمام مراحل کار را بصورت اصولی به پیش می برند و باعث می گردند تا سرمایه و زمان کارفرما، به گونه صحیحی به مصرف برسد.

زمانی که تصمیم میگیرید تا کار را به شرکت های پیمانکاری بسپارید، بایستی قبل از هر اقدامی شرایط کاری آنها را بدانید و برای پیشبرد صحیح بازسازی با آنها یک قرارداد همه جانبه منعقد بسازید. قرارداد بازسازی باعث می گردد که پیمانکاران به وظایف خود واقف باشند و مطابق با مفاد قرارداد کار بازسازی را به اتمام برسانند. وجود قرارداد موجب می گردد که هیچ یک از طرفین از وظایف خود شانه خالی نکنند.

بازسازی پذیرایی نیازمند کار گروهی است

در بازسازی این قسمت ها باید چند تیم در هماهنگی با یکدیگر فعالیت کنند و همکاری آنها بصورت سازنده باید به پیش رود. تامین مصالح، طراحی و برنامه ریزی، تخریب و بازسازی از جمله کارهایی شمرده می شود که در قالب چندین تیم اجرا می گردند. وجود این تیم ها باعث می شود تا کارها بصورت تقسیم شده انجام داده  شود و هر کاری سر موقع و در زمان خودش به اتمام برسد. حجم کار در اتاق پذیرایی در مقایسه با سالن پذیرایی کمتر می باشد.

بازسازی پذیرایی دوبلکس

پذیرایی های دوبلکس متقاضیان خود را دارند و بیشتر در خانه های لوکس مورد استفاده قرار می گیرند. بازسازی این پذیرایی ها نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد. المان های بکار رفته در آن با یک تناسب خاصی در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

دیوارهای بلند و پذیرایی بزرگ، از جمله چالش هایی شمرده می شود که در زمان اجرای کار، خود را نشان می دهد. در هنگام بازسازی باید به عوامل مهم و تعیین کننده در این بخش توجه شود و در هنگام اجرای عملیات به استاندارهای ضروری دقت گردد.

بازسازی باید به گونه ای به پیش رود که پذیرایی دوبلکس بودن خود را حفظ نماید. راه پله ها از قسمت های جدایی ناپذیر پذیرایی های دوبلکس محسوب می شود که در بازسازی باید به آن توجه اکیدی صورت بگیرد.

بازسازی پذیرایی در خانه سنتی

بازسازی در خانه های سنتی همواره دارای چالش ها و سختی های مختص به خود بوده است. پذیرایی موجود در این خانه ها با روش سنتی و قدیمی ساخته شده اند. در هنگام بازسازی چندین پارامتر وجود دارد که تاثیر مستقیمی بر روی عملیات می گذارد. اولین پارامتر ایمنی و استحکام این قسمت ها می باشد که با تامین آنها، پایداری کل خانه تضمین می گردد.

دومین پارامتر تاثیر گذار، سبک معماری آن است. معماری بکار رفته در این بخش ها از یک ظرافت بخصوصی برخوردار است. اقداماتی که در راستای بازسازی انجام می شود بایستی با رعایت ضوابط پذیرفته شده باشد و کوچکترین ضربه ای به هویت این بخش ها وارد نشود. شرکت های پیمانکاری با تجربه ای وجود دارند که می توانند چنین مکان هایی را بازسازی نمایند.

پذیرایی از بخش های مهم در خانه های سنتی محسوب می شود و لازم است تا بازسازی به گونه ای طراحی و اجرا شود که محیط گرم و فضای صمیمی در آن همچنان حفظ گردد. در خانه های سنتی دیگر شاهد اتاق های کوچک پذیرایی نیستیم. در بیشتر این خانه ها سالن های پذیرایی وجود دارد.

هزینه بازسازی پذیرایی

هزینه بازسازی در این بخش ها به عوامل متعددی وابسته است. برای تمام ساختمان ها نمی توان قیمت ثابتی را بیان کرد. البته هزینه بازسازی اتاق های پذیرایی کمتر از سالن های پذیرایی است. از طرف دیگر هزینه بازسازی پذیرایی در خانه های سنتی متفاوت تر است. هر چقدر کار پیچیده و دارای ظرافت باشد به همان مقدار نیز شاهد افزایش هزینه ها خواهیم بود. در بازسازی سه عامل مهم تاثیر گذار است یکی از آنها مساحت کار، دومی مصالح بکار رفته و آخری جزئیات موجود در کار می باشد.

مساحت کار

مساحت پذیرایی تاثیر مستقیمی بر هزینه های تمام شده می گذارند. هرچقدر مساحت کار زیاد باشد نیاز به برنامه ریزی و طراحی بیشتری در آن احساس می شود. مهندسانی که در این پروژه ها فعالیت می کنند بر اساس مقدار مساحت کار، دستمزد خود را تعیین می نمایند. البته مساحت کار تاثیر مستقیمی بر میزان مصرف مصالح ساختمانی دارد که در ادامه به آن نیز می پردازیم.

مصالح ساختمانی بکار رفته

هرچقدر مساحت پذیرایی بیشتر باشد، طبیعتاً مصالح بیشتری نیاز است. امروزه مصالح ساختمانی مختلفی در بازار وجود دارد که هریک از آنها بر اساس کیفیتی که دارند، دارای قیمت های متفاوتی هستند. اگر قصد دارید تا یک بازسازی اصولی انجام دهید و تا مدت ها از بابت استحکام و مقاومت پذیرایی خود اطمینان داشته باشید، بهتر است از مصالح با کیفیت استفاده کنید. چنین مصالحی دارای مقاومت و ماندگاری بالایی هستند و سلامت خانه شما را تا مدت ها تضمین می کنند.

کلام آخر

زیبایی و ظاهر پذیرایی تاثیر زیادی بر روحیه افراد خانه دارد. بیشتر وقت ساکنین در این مکان می گذرد و لازم است تا آسایش فکری و ذهنی آنها توجه شود. ظاهر این بخش تاثیر مستقیمی بر روحیه افراد دارد. اتاق پذیرایی یا سالن پذیرایی، در هر دوی آنها باید به مساله زیبایی شناسی نیز توجه گردد. در صورتی که این بخش ها آسیب دیده باشند، نیاز است تا بازسازی در مورد آنها انجام شود.

سوالات متداول

چه نیازی به قرار داد بازسازی پذیرایی وجود دارد؟

در بازسازی پذیرایی حتماً لازم است تا قراردادی بین طرفین منعقد گردد تا همه با وظایف خود آشنا شوند. باید مفاد این قرارداد را با مشورت یک کارشناس با تجربه تنظیم کرد.

آیا بازسازی در پذیرایی نیاز به دریافت مجوز دارد؟

اگر قرار است تا در نقشه ساختمان تغییری ایجاد شود بایستی مجوزهای لازم دریافت گردد. البته اقدامات پر خطر مثل تخریب دیوار نیز باید با مشورت کارشناسان شهرداری انجام گیرد.

خدمات بیشتر از شرکت بازسازی می چینم :

بازسازی خانه کلنگی

بازسازی زیر زمین

بازسازی خانه روستایی قدیمی

بازسازی ساختمان های اداری

بازسازی بیرون ساختمان

بازسازی اتاق خواب

بازسازی ایوان خانه

بازسازی لابی ساختمان

بازسازی سرویس بهداشتی

مرمت خانه های قدیمی

تعمیرات ساختمان در تهران

پیمانکاری بازسازی ساختمان