بازسازی زیر زمین؛ خانه و انواع متخلف

بازسازی زیر زمین؛ خانه و انواع متخلف

در بیشتر جاها و خانه های قدیمی مکانی را به عنوان زیرزمین در نظر می گیرند. این بخش کاربردهای فراوانی دارد و برای خانه هایی که با مساحت کم مواجه هستند، زیر زمین فضای مناسب و کافی را فراهم می نماید. ایجاد زیرزمین از دیرباز در بین جوامع انسانی رواج داشته است و از گذشته تا کنون دچار تغییرات زیادی شده است.

زمانی که انسان برای اولین بار توانایی حفر زمین را پیدا کرد، دریافت که با ایجاد فضاهای زیر زمینی می تواند غذا و آذوقه خود را در آن نگهداری کند. این مکان به دلیل قرار گیری در زیر سطح زمین دارای ویژگی های خاصی است. از ویژگی های مهم آن سرما در تابستان و گرما در زمستان را می توان نام برد. به عبارتی می توان گفت که همواره دمای داخل زیرزمین با دمای محیط خارج از آن تفاوت دارد.

زیرزمین نیز از گزند شرایط محیطی در امان نمی ماند و دچار تغییر و فرسودگی فراوانی می شود. در این قسمت قصد داریم تا در مورد بازسازی زیرزمین خانه توضیح دهیم و با شرایط کار در این بخش بیشتر آشنا گردیم.

زیر زمین چیست

زیر زمین به فضایی گفته می شود که معمولاً در زیر بالکن حیاط و در محوطه زیرین خانه احداث می گردد. نظریات مختلفی درباره ایجاد این بخش مطرح می شود. بر اساس شواهد تاریخی، انسان ها در قرون گذشته، این فضا را احداث کردند تا از آن برای مقاصد گوناگونی استفاده نمایند. ابعاد زیرزمین در خانه ها، متفاوت می باشد و بر اساس خواست و سلیقه کارفرما ساخته می شود. در خانه های قدیمی و سنتی، فضای بیشتری را به این بخش اختصاص می دادند.


شرکت بازسازی میچینم با سابقه درخشانی که در حوزه بازسازی و تعمیرات ساختمان در تهران دارد، توانسته در طی این مدت پروژه های مختلف بازسازی را در ساختمان ها انجام دهد. بازسازی آشپزخانه و بازسازی زیرزمین جزء تخصص های اصلی این شرکت بحساب می آید. اگر شما نیز قصد دارید تا زیرزمین خانه خود را به مکانی امن توأم با آسایش و آرامش تبدیل کنید بهتر است با مشاوران ما در مجموعه میچینم تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

در ادامه در مورد بازسازی زیر زمین مطالب مفصلی را بیان کرده ایم تا با مراحل کار بیشتر آشنا گردید.


لزوم بازسازی زیرزمین خانه

زیرزمین خانه از قسمت هایی شمرده می شود که هرچند وقت یکبار نیاز به بازسازی پیدا می کند. این قسمت از خانه بیشتر در معرض شرایط محیطی پیرامون خود قرار می گیرد. نم و رطوبت زمین، نشست خاک زیرین و وزن خانه از جمله مواردی محسوب میگردد که باعث بروز آسیب در زیرزمین می شود. استحکام و سلامت این بخش، تاثیر زیادی بر استحکام کلی ساختمان دارد.

به منظور حفظ وپایداری خانه، باید به بازسازی این بخش نیز توجه کرد. با توجه به ویژگی های مثبتی که زیرزمین دارد، در این اواخر به عنوان مکانی برای زندگی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه این بخش به عواملی که باعث ایجاد آسیب در زیرزمین می شود می پردازیم. همچنین با راهکارهای موثری آشنا می گردیم تا از طریق آنها بتوانیم زیرزمینی سالم و امن داشته باشیم.

نم و رطوبت در زیرزمین

وجود نم و رطوبت در زیرزمین خانه چیز عجیبی نیست. همواره در این بخش، نم و رطوبت به مقدار کم و زیاد قابل مشاهده است. وجود این عارضه در زیرزمین باعث ایجاد کپک و رشد قارچ در دیوارها و کف آن می گردد. وجود کپک و قارچ در دیوارها و ستون ها ، باعث ایجاد فرسودگی و آسیب به آنها می شود.

در هنگام احداث زیرزمین باید به عایق کاری آن نیز توجه صورت بگیرد. بیشتر زیرزمین هایی که عایق کاری نشده اند، با این مشکل روبرو هستند. نم و رطوبت آسیب های جدی به زیرزمین وارد می کند. با استفاده از روش های موجود، باید به دنبال راهی برای بازسازی قسمت های آسیب دیده آن گشت.

نشست خاک زیرین

نشست خاک زیرین علاوه بر اینکه به زیرزمین آسیب وارد می کند باعث خرابی و آسیب های جدی دیگری برای کل خانه نیز می شود. پیمانکاران و سازندگان خانه باید در هنگام فونداسیون ریزی به استحکام و مقاومت خاک زیرین توجه کنند و تا زمانی که از سفت بودن زمین اطمینان کافی حاصل نکردند، نباید اجازه احداث خانه را بدهند.

تخلخل ها و فضاهای خالی بین دانه های خاک، یکی از دلایل اصلی نشست زیرزمین است. خاک های متراکم که فضای خالی بین دانه های آن وجود ندارد، کمتر دچار نشست می شوند. البته قضیه نشست خانه در مناطقی وجود دارد که از سطح بستر سنگی مناسبی برخوردار نیستند و بیشتر ضخامت زمین را سطح خاکی و سست تشکیل می دهد.

وزن خانه

اگر ستون ها و دیوارهای زیرزمین از مقاومت کافی برخوردار باشند، وزن خانه کمترین تاثیر را بر روی آنها می گذارد. در صورتی که بخش های ذکر شده از مقاومت و استحکام کافی برخوردار نباشند، دچار ترک ها و شکستگی های گسترده می شوند. شاید در نگاه اول وجود چنین ترک هایی مشکل مهمی به نظر نرسد ولی در دراز مدت باعث بروز آسیب های جدی و خطرناک برای زیرزمین و کل خانه می شود.

زیرزمین به فضای خالی در زیر خانه گفته می شود که آسیب و ریزش ناگهانی آن موجب می گردد تا اتفاقات خطرناکی برای کل خانه رقم بخورد. در هنگام احداث زیرزمین باید  دقت لازم را به خرج دهند و از دیوارها و ستونهای مناسبی استفاده کنند. وجود قسمت های مقاوم باعث افزایش در استحکام و پایداری زیرزمین می شود و موجب می گردد تا در برابر نیروهای وارده از خود مقامت کافی را نشان دهند.

روش های بازسازی زیرزمین خانه

برای بازسازی زیرزمین روش های مختلفی وجود دارد که هریک از آنها می توانند مشکل بخصوصی را در ساختمان حل نمایند. بازسازی در بخش های آسیب دیده امری ضروری است. جدای از بازسازی باید اقدامات لازم و پیشگیرانه انجام شود تا در آینده نزدیک یا دور، زیرزمین مجدداً دچار آسیب نگردد.

بازسازی دیوارهای زیرزمین

دیوارها بیشتر در معرض نم و رطوبت کف زمین قرار می گیرند و از درون دچار فرسودگی می شوند. این فرسودگی  بیشتر در پایین و در پای دیوار قابل مشاهده است. بخشی از وزن خانه بر این قسمت وارد می گردد و سستی در آن باعث کج شدن  و بروز مشکلات پیچیده دیگری در خانه می شود. در هنگام بازسازی این دیوارها باید از استحکام ستون های زیرزمین اطمینان کافی داشت.

در حالتی می توان دیوارها را با خیال آسوده مورد بازسازی قرار داد که ستون ها سالم باشند. علاوه بر اینکه سلامت ستون ها در نظر گرفته می شود، باید برای رعایت جانب احتیاط، از دیوارهای موقتی پیش ساخته برای تحمل وزن خانه استفاده کرد.

بازسازی سقف زیرزمین

سقف زیر زمین از قسمت های مهم و اساسی شمرده می شود که سالم بودن آن امری حیاتی برای کل خانه بحساب می آید. نفوذ آب از طبقات بالایی، یکی از دلایل مهم در بروز چنین آسیب هایی شناخته می شود. برای نگهداری و پایداری سقف بهتر است از ستون های فلزی موقتی استفاده گردد تا ریزش ناگهانی صورت نگیرد و بتوان تا انتها کار بازسازی را بصورت اصولی انجام داد.

بازسازی ستون های زیرزمین

ستون های اصلی خانه در قسمت زیرزمین قرار دارند و پایداری خانه را تامین می کنند. نم و رطوبت برای ستون ها نیز دردسرساز شمرده می شود. وجود نم و رطوبت باعث می شود تا در ستون ها فرسودگی ایجاد شود و به تدریج آسیب های جدی تر به سراغ آنها بیاید. برای بازسازی ستون ها باید از یک مهندس و کارشناس ساختمان کمک گرفته شود.

کارشناس وظیفه دارد تا محل دقیق بارهای ساختمان را شناسایی کند و در بخش های مهم در زیرزمین از ستون های پیش ساخته شده و جک های هیدرولیکی استفاده کند تا از این طریق بتواند ستون ها را با خیال آسوده و در فضای ایمنی بازسازی نماید.

کاربرد زیرزمین

احساس نیاز مهم ترین دلیلی است که باعث بازسازی زیرزمین می شود. زیرزمین فضای مناسب برای نگهداری از وسایل خانه را فراهم می کند و در حالات دیگر در صورتی که مشکل قانونی وجود نداشته باشد، از این قسمت حتی برای زندگی نیز می توان استفاده کرد. با انجام یک بازسازی اصولی و معیاری، زیرزمین را می توان به یک مکان شیک و زیبا تبدیل کرد. برای اینکه بتوان زیرزمین را به مکانی برای زندگی تبدیل کرد، بایستی تمام امکانات رفاهی و آسایشی را در آنجا مهیا نمود.

زندگی در زیرزمین خانه

با توجه به گرانی مسکن و کمبود آن در سال های اخیر، بسیاری از افراد به دنبال زیرزمین برای زندگی می گردند. سیستم لوله کشی آب و فاضلاب یکی از مهمترین بخش هایی محسوب می شود که باید توسط پیمانکار در زیرزمین تعبیه گردد. بعد از آن توجه به مساله گرمایش و تهویه آن در الویت قرار می گیرد. در این قسمت قصد داریم تا در مورد ویژگی های مهم زیرزمین نکاتی را بیان کنیم تا در صورتی که تصمیم دارید تا در آنجا ساکن شوید، با تمام جنبه های زندگی در آن آشنا گردید.

مزایای زندگی در زیرزمین

شاید بسیاری از افراد زندگی در زیرزمین را گزینه مناسب و ایده آلی نبینند و آنجا را به عنوان یک مکان بی ارزش تلقی کنند. در صورتی که این چنین نیست و می توان فضلی داخلی آنجا را با ایجاد تغییرات جزئی، مناسب زندگی نمود. زندگی در زیر زمین دارای مزایای بیشماری است که بیشتر خانه های معمولی نیز از آن بی بهره هستند. با روش های نوینی که در عرصه بازسازی زیرزمین شاهد آن هستیم، می توانید با یک بازسازی اصولی، آنجا را مناسب زندگی کنید. در ادامه این مطلب به معرفی مزایای زندگی در زیرزمین می پردازیم.

مساحت زیاد

بیشتر زیرزمین ها دارای مساحت و متراژ زیادی هستند که فضای مناسبی را برای بخش های مختلف آن فراهم می کند. با در اختیار داشتن فضای کافی، میتوان تعداد اتاق ها را افزایش داد و متراژ آشپزخانه و حمام را نیز مطابق با میل صاحب خانه تنظیم کرد.

قیمت مناسب

با توجه به باورهای اشتباهی که در مورد زیرزمین وجود دارد، میزان تقاضا در این حوزه کم است. تقاضای کم باعث شده تا قیمت خرید یا اجاره این بخش نیز کم باشد و افراد بتوانند با هزینه ای بسیار پایین تر از خانه های معمولی آنجا را خریداری یا اجاره نمایند. البته قیمت زیرزمین را می توان با توجه به امکانات موجود در آن تعیین کرد. طبیعتاً زیرزمین هایی که از امکانات خوبی برخوردار هستند، قیمت بالاتری نیز دارند.

تابستان خنک

این مکان به دلیل قرارگیری در سطح پایین تری از زمین دارای هوای خنک تری هستند. با نصب یک سیستم تهویه مناسب می توان هوای این بخش را مطبوع تر کرد. زیرزمین ها در فصل تابستان هوای سرد و خنکی دارند و سکونت و استراحت در آنجا دلپذیرتر از سایر نقاط است.

داشتن حریم خصوصی

زیرزمین مکانی است که بصورت مجزا از سایر بخش های ساختمان قرار گرفته و به دلیل موقعیتی که در آن قرار دارد، افراد دارای حریم خصوصی بیشتری هستند. زیرزمین از بیرون قابل مشاهده نیست و افرادی که به دنبال حریم خصوصی بیشتری هستند می توانند این مکانها را برای زندگی انتخاب نمایند. رفت و آمدها به سایر طبقات ساختمان مزاحمتی برای ساکنین زیرزمین ایجاد نمی کند زیرا مسیر ورود به زیرزمین از سایر مسیرها مجزا است و یک دسترسی خصوصی برای آن فراهم شده است.

شرکت بازسازی میچینم در حوزه نوسازی ساختمان و بازسازی خانه های قدیمی و بازسازی ویلا قدیمی در تهران فعالیت می کند. در مجموعه میچینم تیم های متعددی پیمانکار بازسازی ساختمان را عهده دار هستند. این تیم ها توانایی طرح و برنامه ریزی عملیات بازسازی را دارند و می توانند صفر تا صد بازسازی در ساختمان را انجانم دهند.

کلام آخر

بازسازی زیرزمین کاری بسیار پیچیده و دشوار می باشد که فقط از عهده پیمانکاران با تجربه بر می آید. بارهای وارده به دیوارها و ستون های زیرزمین، بیشتر از سایر نقاط ساختمان است. بازسازی این بخش از خانه باید در اولویت کاری کارفرمایان قرار بگیرد.

سوالات متداول

معایب زندگی در زیرزمین چیست؟

سروصدای زیاد طبقات بالایی یکی از معایب مهم در زیرزمین شناخته می شود. نو کم نیز از معایب زیرزمین شناخته می شود. البته با روش های جدیدی که وجود دارد می توان نور کافی برای این بخش از خانه را نیز فراهم کرد.

روش مناسب برای جلوگیری از ورود حشرات به زیرزمین چیست؟

بازسازی قسمت های آسیب دیده و پوشاندن درز و شکاف های زمین یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ورود حشرات به داخل زیرزمین است.

خدمات بیشتر از شرکت بازسازی می چینم :

بازسازی خانه کلنگی

بازسازی خانه روستایی قدیمی

بازسازی ساختمان های اداری

بازسازی بیرون ساختمان

بازسازی اتاق خواب

بازسازی ایوان خانه

بازسازی لابی ساختمان

بازسازی سرویس بهداشتی

مرمت خانه های قدیمی