هزینه تعمیر آیفون با مالک است یا مستاجر

هزینه تعمیر آیفون با مالک است یا مستاجر

امروزه آیفون در هر خانه ای یافت می شود. با پیشرفت تکنولوژی، دیگر شاهد روش های سنتی برای باز کردن درب نیستیم. تکنولوژی تاکنون توانسته امکانات زیادی را برای ما فراهم نماید. آیفون آسایش را با خود به ارمغان آورده است. برای باز کردن درب، دیگر مجبور نخواهید بود تا پای درب بروید، بلکه با فشردن یک دکمه، آن را باز خواهید کرد.

این وسیله مسیر پیشرفت را در حال طی کردن است و به این زودی ها متوقف نمی شود. اگر یک دید کلی به این وسیله بیندازید درمی یابید که آیفونی که هم اکنون در منازل شماست، نوه و نتیجه آن آیفون قدیمی است. در این موضوع که آیفون مطابق با تکنولوژی عصر امروزی است، شکی نیست ولی این موضوع نباید شما را از نگهداری و محافظت آن غافل کند.

در ساختمان های امروزی تعمیرات آیفون به یکی از مسائل چالش زا و مشکل آفرین تبدیل شده است. در ساختمان ها همواره نسبت به هزینه تعمیرات آیفون، بین مالک و مستاجر مشکل وجود دارد. در این مطلب می خواهیم بدانیم هزینه تعمیرات آیفون با مالک است یا مستاجر؟ تا از طریق این مطلب بتوانیم به سوء تفاهم های پیش آمده نقطه پایان بگذاریم.

هزینه تعمیر آیفون بر عهده کیست؟

پرداخت هزینه تعمیرات آیفون، همواره جزء یکی از موارد اختلاف برانگیز بین صاحب خانه و مستاجر است. در خصوص هزینه تعمیرات این وسیله، قانون راهنمایی های روشن و واضح خود را ابراز داشته است. این مطلب نیاز به توضیح مفصلی دارد که باید به آن پرداخته شود. در ادامه این بخش مسئولیت های مالک و مستاجر را در قبال پرداخت هزینه تعمیرات آیفون، توضیح می دهیم.

پرداخت هزینه تعمیر آیفون توسط صاحب خانه

هنگامی که صاحب خانه، ملک شخصی خود را در اختیار مستاجر می گذارد باید از سالم بودن آیفون اطمینان کافی کسب کند. اگر موقع تحویل خانه، سهل انگاری از جانب مالک باشد و آیفون آسیب دیده ای را در اختیار مستاجر قرار داده باشد، در این صورت تمام هزینه ها به پای صاحب خانه است. حتی اگر آیفون سالم باشد و بصورت ناگهانی بعد از گذشت یکی دو ماه خراب شود، در این صورت نیز صاحب خانه مسئولیت پرداخت هزینه های تعمیرات را بر عهده دارد.

پرداخت هزینه تعمیر آیفون توسط مستاجر

مستاجر در حالتی مسئول پرداخت هزینه تعمیرات آیفون است که سهل انگاری از جانب خودش باشد. در صورتی که مسئول خرابی آن نباشد، پرداخت هیچ هزینه ای نیز متوجه او نخواهد گشت. نوسانات ناگهانی برق از مواردی بحساب می آید که باعث لطمه زدن به آیفون می شود. در این مورد بهتر است تا توافقاتی بین طرفین برقرار شود و اگر جایی لازم شد هزینه ای از جانب مستاجر پرداخت شود، متقابلاً از اجاره ماهیانه مستاجر کم گردد.

هزینه تعمیر پنل آیفون

در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی بسیاری از وسایل و مکان ها حکم مشاع را دارند و تمام ساکنین حق استفاده قانونی از آن را دارا می باشند. پنل آیفون نیز یکی از همین موارد است.

این وسیله متعلق به تمام ساختمان است و هرکدام از واحدهای موجود در آن از طریق آیفون مختص به خود به آن وصل می شوند. در صورتی که این پنل آسیب ببیند، واحد مشخصی مسئول پرداخت هزینه های تعمیرات آن نیست بلکه تمام واحدها در پرداخت آن نقش دارند. این هزینه ها از محل صندوق ساختمان تامین می شود. این صندوق با شارژ ماهیانه ساکنین ساختمان، پر می گردد.

علت خرابی آیفون

 آیفون از وسایل الکترونیکی محسوب می شود که انرژی مورد نیاز برای فعالیت خود را از برق ساختمان می گیرد. آیفون از قطعات مختلفی تشکیل شده است که در هماهنگی با یکدیگر قرار دارند. این وسیله نیز مانند وسایل الکترونیکی دیگر دچار آسیب و خرابی می شود. آسیب هایی که برای آن رخ می دهد را می توان در دو دسته قرار دارد. در ادامه این بخش به آسیب های مورد نظر می پردازیم.

آسیب های ناشی از ورود ضربه

هر گونه سهل انگاری که در هنگام استفاده از آیفون صورت بگیرد، باعث می شود تا به بدنه یا تجهیزات داخلی آن آسیب وارد شود. آسیب هایی که به بدنه وارد می شود را می توان با شیوه های آسانتری ترمیم کرد. اگر ضربه موجب شود تا به قطعات الکترونیکی آن آسیب وارد شود، بایستی آن را در اختیار یک تعمیرکار حرفه بگذارید تا تعمیر شود. آسیب هایی که بر اثر ضربه به قطعات الکترونیکی وارد می شود را می توان با تعویض یکی دو تا خازن یا قطعات مشابهی جبران کرد.

آسیب های ناشی از نوسانات برق

این آسیب را نمی توان به همین سادگی حل کرد. هنگامی که آیفون تحت تاثیر نوسانات برق قرار می گیرد، برد و سایر تجهیزات داخلی آن دچار آسیب های جدی می شود. در این حالت ممکن است چندین قطعه به موازات یکدیگر آسیب ببینند و تعمیر آنها وقت و زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد.

انواع آیفون

اگر آیفون دچار مشکل شود و شما مجبور شوید تا آن را تعمیر کنید، قبل از هر کاری بایستی با انواع مختلف آیفون آشنایی داشته باشید. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه به شما کمک می کند تا به تفاوت های موجود در بین آنها پی ببرید و بتوانید تا حدود بسیار زیادی مشکلات موجود را شناسایی کنید.

با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید قادر خواهید بود، قبل از قبل از هر اقدامی، خودتان یک بررسی کلی در خصوص آن انجام دهید و برآورد نسبی از میزان آسیب ها و هزینه ها داشته باشید. در ادامه این بخش به معرفی انواع آیفون می پردازیم تا راهنمایی جامع برای شما باشد.

آیفون تصویری

آیفون های تصویری چند سالی می شود که وارد منازل ما شده اند. آیفون های تصویری این امکان را به ساکنین منزل می دهد تا علاوه بر صدای فرد پشت درب، تصویر وی را نیز مشاهده نمایند. در قدیم از این آیفون کمتر استفاده می شد، دلیل آن هم کمبود و ناشناخته بودن این وسیله بود. در این اواخر با تولید گسترده ای که داشت، توانست به آسانی به بازار راه پیدا کند و قطعات تعمیراتی آن نیز به راحتی در هر مغازه الکترونیکی یافت می شود. صفحه نمایش، میکروفون انتقال صدا و برد از قطعات مهمی حساب می شوند که فعالیت آیفون به وجود آنها وابسته است.

آیفون صوتی

آیفون صوتی نیز از جمله آیفون هایی محسوب می شود که از دیرباز تاکنون در منازل ما وجود داشته است. شاید از این آیفون در کمتر خانه ای استفاده شود، ولی با این وجود هنوز هم طرفداران مخصوص به خود را دارد. قطعات استفاده شده در آن شامل برد، میکروفون صوتی و سایر قطعات ضروری می باشد. وجود هریک از قطعات نام برده شده اهمیت دارد و خرابی آنها موجب از کار افتادن آن می گردد.

عیب یابی در آیفون

آیفونی که دچار مشکل شده، دیگر نمی تواند صدا و صوت را انتقال دهد و بایستی در خصوص آن فکری اساسی کرد. از مدیر ساختمان انتظار می رود تا نگاه کلی به آن بیندازد و خودش بررسی های جامعی را در مورد آن انجام دهد. وی با اطلاعاتی که در اختیار دارد، می تواند عیب یابی نسبی، در مورد آیفون معیوب داشته باشد. دلایل زیادی وجود دارند که منجر می شوند تا آیفون دچار مشکل شود و کارکرد اصلی خودش را از دست بدهد. در این قسمت تصمیم داریم تا در مورد عیب یابی آن توضیحات کافی را ارائه دهیم.

عمل نکردن درب بازکن

عمل نکردن درب بازکن یکی از مشکلات عمده ای محسوب می شود که درد سرهای زیادی را برای افراد ایجاد می کند. با فشردن دکمه درب باز کن متوجه می شوید که درب باز نمی شود. با تکرار این عمل درمی یابید که مشکل خیلی جدی تر از این حرف ها است. این عیب خود را در آیفون صوتی و تصویری نشان می دهد و جزء معایبی شمرده می شود که برای هر دو نوع آیفون پیش می آید. برای حل این مشکل باید چند قسمت را بررسی کنید تا دلیل این عارضه را پیدا کنید. آسیب در قفل درب دلیل اصلی عمل نکردن درب بازکن شناخته می شود. اگر این قسمت را چک کردید و متوجه شدید که مشکل از آن نیست، می توانید قسمت تامین برق درب باز کن را نیز بررسی کنید، احتمالاً مشکل از آنجا نشأت می گیرد.

خاموش شدن آیفون تصویری

آیفون تصویری از قطعات مختلفی مانند منبع تغذیه، نمایشگر و برد تشکیل شده است. هنگامی که هیچ تصویری را از این وسیله دریافت نمی کنید، باید مشکل را در یکی از این سه مورد جستجو کنید. برای رفع مشکل مذکور، نیازی نیست تا خودتان وارد عمل شوید زیرا در صورت نداشتن مهارت و تخصص کافی، مشکلات بیشتری را برای آیفون ایجاد می نمایید. در چنین مواردی مراجعه به تعمیرکار متخصص شدیداً توصیه می شود.

خراب شدن میکروفون پنل بیرونی

با خراب شدن میکروفون پنل بیرونی دیگر قادر نخواهید بود تا صدای فردی که پشت درب است را بشنوید. برای حل این مشکل از یک تعمیر کار حرفه ای بخواهید تا قاب پنل بیرونی آیفون را باز نماید و قطعات داخلی آن را بررسی کند. مشکل به احتمال زیاد از سیم های داخلی آن باشد در غیر اینصورت باید به سراغ میکروفن یا یونیت بروید و علت نقص موجود را در آن بررسی نمایید.

خراب شدن میکروفون گوشی

خراب شدن میکروفون گوشی باعث می گردد تا هیچ صدایی از شما به پنل بیرونی منتقل نشود و فردی که در پشت درب است، هیچ صدایی از شما را نشنود. برای حل این مشکل، دو راه حل وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. اگر فقط گوشی آیفون واحد شما صدا را منتقل نمی کند، بایستی سیم گوشی را چک نمایید. در صورتی که سیم سالم بود، اینک باید به سالم بودن میکروفون گوشی شک کنید. یک مورد استثناء هم وجود دارد، اگر این مشکل فقط مختص به واحد شما نباشد و تمام واحدهای ساختمان به آن دچار باشند، در اینصورت مشکل را باید در میکروفون پنل بیرونی جستجو کنید. مشکلاتی که در حوزه صدای آیفون های صوتی و تصویری وجود دارد، روش های تعمیراتی مشابهی را نیاز دارند.

زنگ آیفون عمل نمی کند

با هر بار فشردن دکمه زنگ، هیچ صدای زنگی در واحد شما شنیده نمی شود. عمل نکردن زنگ آیفون یکی از مشکلات رایجی شناخته می شود که دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد می کند. اگر این مشکل فقط در واحد شما وجود دارد باید قطعات داخلی آیفون واحد شما چک و بررسی شود. در صورتی که این مشکل برای تمام واحدهاست، باید سیم ها و اتصالات درونی پنل خارجی آیفون چک گردد. در ضمن در این مورد آیفون های صوتی و تصویری روش تعمیراتی تقریباً مشابهی را دارند.

شرکت بازسازی میچینم در زمینه بازسازی خانه قدیمی، تعمیرات ساختمان در تهران و بازسازی ویلا قدیمی در حال فعالیت است. فعالیت های مجموعه میچینم شامل بازسازی آشپزخانه، بازسازی لابی ساختمان و بازسازی سایر نقاط ساختمان می شود. آیفون از جمله تجهیزات مهم و ضروری در ساختمان محسوب می گردد که وجود آن برای هر واحدی ضروریست.

برای اینکه بتوانید درب ورودی ساختمان را راحتر باز و بسته نمایید بایستی از سالم بودن درب و چارچوب آن اطمینان کسب کنید و در قدم بعدی قفل درب را چک کنید. پیمانکاران فعال در مجموعه میچینم قادرند تا بازسازی ورودی ساختمان شما را انجام دهند به گونه ای که باز و بسته کردن درب و عبور و مرور شما با سهولت انجام شود. برای دریافت مشاوره های رایگان می توانید با کارشناسان ما در تماس شوید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

کلام آخر

آیفون از تجهیزات اصلی در ساختمان شمرده می شود که جزئی از بنا اصلی ساختمان است. موجر باید خانه و تمام تجهیزات آن را بصورت سالم به مستاجر تحویل دهد. در صورتی که مستاجر در آسیب وارده به آیفون مقصر باشد، باید هزینه تعمیرات آن را پرداخت نماید در غیر اینصورت تمام هزینه های سرویس و نگهداری آن بر عهده صاحب خانه است.

سوالات متداول

هزینه تعمیر آیفون چقدر است؟

با توجه به مدل و برند آیفون و همچنین با در نظر داشت میزان آسیب های وارده، هزینه های متفاوتی را می توان برای تعمیر آن در نظر گرفت.

کدام موارد برای آیفون مضر می باشند؟

نفوذ رطوبت و نوسانات برق از جمله موارد مشکل آفرینی هستند که آسیب های شدیدی به آیفون وارد می کنند.

بیشتر بخوانید :

تعمیر و نگهداری ساختمان چیست؛ اهمیت و اصول آن

قرارداد تعمیر ساختمان و موارد مهم در آن

هزینه تعمیر پارکینگ ساختمان چگونه و به عهده کیست

تعمیر پکیج ساختمان به عهده کیست

وام تعمیر ساختمان بانک مسکن چگونه است

تعمیرات ساختمان به عهده مالک است یا مستاجر

تعمیر جارو برقی مرکزی به عهده کیست

مطالب مرتبط